HAKKIMIZDA

KULTUR VE EDEBIYAT
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bigiler: Tipik Anadolu köyüdür.Düğünler ve bayramlarda birbirleri ile yakın ilişki içerisindedirler. Yemekler arasında Madımak yer alır. Dügünlerde yapılan Keşkeh yemeğide çok meşhurdur.Ayrıca iki sacın arasın yapılan çöreği söylemeden geçmek olmaz.

COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ
Yenihayat Köyü Çorum merkezine 30 km olup Ankara‘ ya 220km dir. Köyümüzün şuan ki hane sayısı 81 dir. Seçmen sayısı 2009 Mart ayında yapılan seçimlere göre 75 kişidir. Yaz aylarında nüfus yoğunluğu 125 -130 civarında olmaktadır.

TARİHÇE

İlk ismi Abdalbodu Köyü olan Çorum'un merkezine bağlı Yenihayat Köyü soyadı kanundan sonra isim değişikliği yapılarak şimdiki ismine kavuşmuştur. İlk yerleşenler Kars Yöresinden gelip yerleşmişlerdir , diğer bir kısmı ise kuraklık olduğundan dolayı Aydın Yöresinden gelmişlerdir.

Köyün önceki ismi olan Abdalbodu köyde bulunan bir dervişin adıyla anılmaktaydı. Bu Abdalbodu ismindeki derviş Horasan Erenleri'ndendir. Tahminen köyün kuruluş yılı 1820 'li yıllardır.

Köyümüzü oluşturan sülaleler değişik yerleşkelerden gelmektedirler. Abdallar ; Ankara Çubuk civarından , Höseyinler ; Aydın civarından gelmektedirler.

Köyümüzde Cumhuriyet Tarihi'nin ilk eğitmenleri yaşamıştır. Bunlar Kazım Özcan, Süleyman Alkaç dır ve köyde eğitmenlik yapmışlardır.1957 de yapılan köy okulumuz şu anda kapalıdır.

Köyümüzde Horasan Erenleri'nden gelen Cemal Karkınoğlu mezarı bulunmaktadır.

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 608 ziyaretçi çevrimiçi

Web Tasarım

Aslan ÖZGÜL 0542 621 45 30